uz-logo-pion-2.png

Logo Instytutu Filologii Polskiej

Rejestracja na egzamin

Aktualności

Rejestracja na egzamin w dniach 22-23.06.2024 r. 

 23.04.2024 r. o godz. 9.00

przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Kolejny egzamin certyfikatowy będzie 22-23.06.2024 r.

Poziom B1 i B2 dla osób dorosłych.

Gdyby lista zgłoszeniowa była pełna, proszę zapisać się na LISTĘ REZERWOWĄ NA EGZAMIN 

Rejestracja w trzech krokach:

Krok 1. Proszę wypełnić formularz i wysłać. Gdyby formularz zgłoszeniowy nie działał (był pełny), proszę wysłać zgłoszenie na listę rezerwową. Zawsze część osób zgłoszonych na egzamin rezygnuje i wtedy przyjmujemy chętnych z listy rezerwowej.

Krok 2. Proszę poczekać (około godziny) na informację o przyjęciu zgłoszenia i numerze konta oraz wysokości opłaty.

Krok 3. Proszę w ciągu dwóch dni opłacić egzamin i wysłać potwierdzenie opłaty na adres certyfikatpolski@ifp.uz.zgora.pl

Wtedy miejsce na egzaminie jest gwarantowane. Nieopłacenie egzaminu w ciągu dwóch dni skutkuje skreśleniem z listy kandydatów na egzamin. Na zwolnione miejsce zapraszane są osoby z listy rezerwowej.

Informacje dla zdających w dniach 20-21.04.2024 r.:

1. Egzamin państwowy z języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Zielonogórskim odbędzie się 20-21.04.2024 r., na poziomie B1 i C1 dla osób dorosłych. Po wypełnieniu formularzu zgłoszeniowego trzeba poczekać na e-mail z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia oraz numerem konta i kwotą do opłaty. Za egzamin trzeba zapłacić w ciągu dwóch dni od zgłoszenia. Po dokonaniu opłaty należy wysłać potwierdzenie wykonania opłaty e-mailem na adres certyfikatpolski@uz.zgora.pl.

2. Egzamin składa się z dwóch częsci: pisemnej i ustnej. Egzamin pisemny wszyscy zdają w dniu 20.04.2024 r., odbędzie się w auli Biblioteki Uniwersyteckiej i Centrum Egzaminacyjnym, al. Wojska Polskiego 71, Zielona Góra o godz. 9.00. Przy budynkach są darmowe parkingi.

3. Proszę przyjść pod wskazany później adres o godzinie 8.15 w celu rejestracji na egzamin. Należy wziąć ze sobą paszport i inny dokument ze zdjęciem. Państwa tożsamość zostanie sprawdzona przez przedstawicieli Straży Granicznej.  Osoby spóźnione (po 9.00) nie przystąpią do egzaminu. Egzamin zacznie się około 9.30.

4. Na salę można wnieść tylko małą torbę podręczną. Kurtki i większe torby proszę zostawić w szatni (są tam szafki na 2 złote). JObowiązkowo należy mieć ze sobą długopis, najlepiej niebieski (dopuszczalny jest też czarny), niezmazywalny. Nie wolno pisać ołówkiem i długopisem zmazywalnym. Zdający powinien zabrać ze sobą wodę do picia.

5. Egzamin ma dwie części: pisemną i ustną. Część pisemna egzaminu składa się z czterech testów. Pomiędzy pisemnymi częściami egzaminu będą małe przerwy, można będzie wyjść do toalety.

6. Przed egzaminem przy wejściu do sali trzeba będzie oddać wszystkie przyniesione urządzenia elektroniczne do depozytu (tablety, smartwatche, telefony; telefony muszą być wyciszone i w trybie "bez wibracji"). Dostaną Państwo koperty, które podpiszą i po włożeniu do nich urządzenia zakleją. Odbiorą je Państwo dopiero po skończeniu pisemnej części egzaminu. Prosimy o zabieranie tylko niezbędnych urządzeń, nie ponosimy za nie odpowiedzialności. W sali będzie zegar.

7. Każdy zdający przy wejściu (po sprawdzeniu przez Straż Graniczną) otrzyma opaskę jednorazową na rękę, tej opaski nie wolno zdjąć przed końcem egzaminu pisemnego. 

8. W sali zajmują Państwo miejsce wskazane przez organizatora. Nie wolno zmieniać miejsca w czasie egzaminu. 

9. W sali będzie zegar tarczowy, który pomoże śledzić upływ czasu. Czas przysługujący na każdą część egzaminu zostanie wypisany i powieszony/wyświetlony w widocznym miejscu. Osoby karmiące dzieci piersią mogą zgłosić do organizatora potrzebę swobodniejszego kontaktu z rodziną.

10. Na początku przewodniczący egzaminu wyjaśni szczegółowe zasady egzaminu. Można będzie zadać przewodniczącemu pytania. Następnie zostanie otworzona paczka z testami egzaminacyjnymi. Egzaminatorzy sprawdzą, ile jest testów. Rozdadzą najpierw tzw. "okładki" do podpisania przez zdających, a po ich podpisaniu przez wszystkich rozdadzą test rozumienia ze słuchu. Rozpocznie się pierwsza część egzaminu pisemnego.

11. Pocztą elektroniczną i na drzwiach auli zostanie podana kolejność osób zdających egzamin ustny. Osoby, które chcą koniecznie zdawać egzamin ustny  w dniu 20.04.2024 r., proszone są o poinformowanie o tym organizatora najpóźniej tydzień wcześniej  (do 13.04.2024 r.) e-mailem na adres: certyfikatpolski@uz.zgora.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Egzamin ustny będzie się odbywał 20 i 21 kwietnia 2024 r. Każda osoba będzie miała wyznaczony swój czas i salę. Będą to sale 203, 209, 213, 217, 219, 242 – na drugim piętrze budynku. 

12. W czasie egzaminu na salę mają wstęp tylko osoby z komisji egzaminacyjnej i zdający.

13. Wszystkie dodatkowe problemy i potrzeby proszę zgłaszać e-mailem na adres: certyfikatpolski@uz.zgora.pl. Osoby deklarujące szczególne potrzeby muszą dosłać dokument potwierdzający ich uprawnienie do tego, centralna komisja w Warszawie (PKdsPZJPjO) żąda dosłania takiego dokumentu najpóźniej miesiąc przed egzaminem.

14. Z udziału w egzaminie można zrezygnować, ale wycofanie opłaty jest możliwe tylko w sytuacji, gdy najpóźniej 40 dni przed egzaminem dostarczy się/dośle się dokumenty wskazane w regulaminie. Po tym okresie rezygnacja z egzaminu (z przyczyn osobistych) nie skutkuje zwrotem opłaty za egzamin i certyfikat.

15. Bardzo ważne jest poprawne podanie danych w formularzu zgłoszeniowym. Na podstawie tych danych będzie wystawiany certyfikat (po zdanym egzaminie). Warto przy weryfikacji danych przez Straż Graniczną sprawdzić, czy podane dane są właściwe, a jeśli nie, to zgłosić ten fakt organizatorowi. Straż Graniczna nie może poprawiać Państwa danych w zgłoszeniu, może to tylko zrobić organizator. Niepoprawne dane w zgłoszeniu skutkują koniecznością wystawiania aneksu do certyfikatu.

16. Wszystkie podstawowe informacje zawiera regulamin egzaminów. Warto się z nim zapoznać.

17. Na stronie certyfikatpolski.pl w zakładce „Dla zdających” są zamieszczone przykładowe testy i materiały do ćwiczeń. Warto się z nimi wcześniej zapoznać, zwłaszcza z regułami pisania tekstów. Warto też przypomnieć sobie poprawny kształt liter w polskim alfabecie.

18. Na Uniwersytecie Zielonogórskim jest monitoring. Egzamin może być nagrywany (audio i video) na potrzeby monitorowania wydarzenia. Akceptacja regulaminu oznacza także zgodę na nagrywanie wewnątrz obiektu.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18