Projekt Dwa kroki do integracji: kultura i język realizowany w terminie 20.09.2018 - 20.12.2018 r. w ramach współpracy Zielonogórskiego Towarzystwa Edukacyjnego „CIVILITAS” z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego
Projekt miał na celu pogłębienie poczucia wspólnoty językowej i społecznej wśród młodzieży i osób dorosłych polsko i obcojęzycznych, obecnie zamieszkałych w województwie lubuskim. Celem projektu był aktywny udział uczestników w zajęciach integracyjnych, w ramach których uczono się współdziałania i pokonywania barier językowych i kulturowych oraz doskonalono posługiwanie się językiem polskim. Doskonalenie znajomości języka polskiego rozwijało możliwości komunikacyjne cudzoziemców, których celem była integracja środowiskowa. Warsztaty miały charakter interkulturowy i wpływały zgodnie z zamierzeniem na poziom integracji poprzez zrozumienie, naukę i współdziałanie.
Warsztaty integracyjne i doskonalące posługiwanie się językiem polskim przez obcokrajowców zostały zrealizowane w planowanym zakresie przy aktywnym udziale obcokrajowców (28 osób) i polskich wolontariuszy (25 osób), łącznie odbyły się 54 godziny zajęć. Bez wątpienia zakładane cele zostały osiągnięte. Wskazywała na to pozytywna atmosfera zajęć, dobra frekwencja na zajęciach, a także przeprowadzony pomiar (ewaluacja przeprowadzona na zakończenie projektu). Dodatkowo uczestnicy (obcokrajowcy) wskazywali na fakt, że projekt stanowił okazję do poznania przebywających w województwie lubuskim osób z ich kraju pochodzenia i stworzył możliwość wzajemnego wspierania się, zgłaszali gotowość do uczestnictwa w kolejnych podobnych projektach.
Miejscem realizacji zadania były głównie sale Instytutu Filologii Polskiej UZ w Zielonej Górze. Rekrutację cudzoziemców przeprowadzono przez stronę internetową założoną w pierwszym projekcie ("Język oknem na świat"). Wolontariuszy zrekrutowano spośród studentów i pracowników UZ oraz starszych uczniów, zgłosiło się 25 osób, które wzięły udział w projekcie w różnym wymiarze godzin (od 2 do 20), łącznie w ramach wolontariatu zrealizowano 220 godzin lekcyjnych (włączając w nie spotkania przygotowawcze).
Projekt realizowany był przez Zielonogórskie Towarzystwo Edukacyjne „Civilitas” i Instytut Filologii Polskiej. Wkład osobowy to znaczący udział merytoryczny i techniczno-organizacyjny kilku członków ZTE „Civilitas” i nauczycieli akademickich oraz doktorantów UZ na etapie przygotowania projektu, a w czasie jego realizacji również studentów i osób spoza uczelni, pełniących funkcje wolontariuszy - animatorów. Zajęcia integracyjne poprowadziła doktorantka IFP mgr Elżbieta Gazdecka, zajęcia językowe poprowadziły pracownice IFP dr Magdalena Jurewicz-Nowak i dr hab. Iwona Pałucka-Czerniak. Spotkanie kończące projekt, w czasie którego uczestnicy wysłuchali wykładu o prawach człowieka i prawach dziecka (przeprowadzonego przez prezesa ZTE "Civilitas", mgra Dobiesława Barczyńskiego) i odebrali zaświadczenia o udziale w projekcie odbyło się 26.11.2018 r.
Warsztaty integracyjne (24 godziny) i warsztaty doskonalące (w czasie 30 godzin) posługiwanie się językiem polskim były bezpłatne, promowały otwartość postaw wobec obcych, przyczyniły się do pogłębienie poczucia wspólnoty językowej młodzieży i osób dorosłych polsko- i obcojęzycznych, ułatwiając integrację i asymilację środowiskową. Aktywny udział uczestników w zajęciach integracyjnych pobudził do współdziałania oraz pokonywania barier językowych i kulturowych dzięki dynamicznemu ujmowaniu tożsamości językowej uczestnika, poszanowaniu jego języka i poczucia przynależności narodowej i kulturowej. Pozwolił na tworzenie pozytywnych relacji. Organizacja warsztatów integracyjnych i językowych przyczyniła się do poznania i promocji Polski i województwa lubuskiego, tworząc podstawy do asymilacji, aktywności społecznej i kulturalnej.
REJESTRACJA NA LISTĘ REZERWOWĄ NA EGZAMIN PAŃSTWOWY Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO
2-3 lutego 2025 r.
poziom B1 i B2 dla osób dorosłych