Projekt Język oknem na świat jest współfinansowany z budżetu województwa lubuskiego w ramach przedsięwzięcia Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe – Budżet Inicjatyw Obywatelskich. Konkurs na przyznanie mikrodotacji do wysokości pięciu tysięcy złotych został ogłoszony 12 czerwca 2017 r. przez operatora – Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych w Zielonej Górze. W wyniku rozstrzygnięcia konkursu 7 lipca tego roku na realizację projektu przyznano dotację pięciu tysięcy złotych.
Wykonawcą przedsięwzięcia są Elwira Topolnicka, Dagmara Grad i Krzysztof Dec. Opiekunem projektu jest Lubuski Ośrodek Edukacji Ustawicznej „Civilitas”. Dzięki tej inicjatywie powstaje rozbudowana strona internetowa służąca cudzoziemcom, którzy chcą uczyć się języka polskiego, nawiązać i rozwijać kontakty w lokalnej społeczności. Wybrane prace konkursowe i materiały dydaktyczne można zobaczyć w zakładce:
Cele założone i ich realizacja
Podstawowym celem działania jest utworzenie stabilnego, wielojęzycznego źródła informacji o języku polskim dla cudzoziemców, materiałach dydaktycznych do samokształcenia oraz o możliwościach podjęcia szkoleniach z zakresu nauczania języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Działanie ma wesprzeć i zintegrować silnie zasymilowaną już grupę cudzoziemców, którzy stanowią społeczne zaplecze dla nowo przybywających imigrantów. Materiały wypracowane przez cudzoziemców mają służyć upowszechnianiu wiedzy o Polsce, kulturze i języku. Liderem projektu jest doktorantka Instytutu Filologii Polskiej, Elwira Topolnicka. W skład komisji konkursowej wchodzą pracownicy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego: dr Monika Kaczor, dr Magdalena Jurewicz-Nowak, dr Iwona Pałucka-Czerniak. Nauczycielem w ramach kursu języka polskiego dla cudzoziemców jest dr Iwona Pałucka-Czerniak.
Cele szczegółowe
1) zbudowanie i uruchomienie strony internetowej www.polski.wh.zgora.pl, adresowanej głównie do młodych cudzoziemców przebywających na terenie województwa lubuskiego m.in. w celu ułatwienia im nauki języka polskiego; informacje powinny być tłumaczone przynajmniej na język angielski i rosyjski, a z uwagi na rosnącą grupę ukraińskich odbiorców również i na język ukraiński.
2) przeprowadzenie konkursu wiedzy o Polsce – w konkursie wzięło udział 16 osób, z których 14 wzięło następnie udział w kursie językowym na poziomie B1/B2, słuchacze pochodzili z Ukrainy, Białorusi, Tajlandii.
3) utworzenie grupy wspierającej działania na rzecz upowszechniania wiedzy o języku polskim i kulturze polskiej w społecznościach cudzoziemskich oraz opracowanie razem ze słuchaczami pierwszych materiałów związanych z leksyką wyspecjalizowaną.
Promocja idei uczenia się języka polskiego jako obcego oraz rozpropagowanie informacji o projekcie odbywało się przez stronę www.polski.wh.zgora.pl, informacje w Radiu Zachód i Radiu INDEX, strony na Facebooku (Civilitas, Instytut Filologii Polskiej).